Kocioł Grzewczy

Dofinansowanie wymiany kotłów, czyli jak uzyskać pieniądze na zmianę swojego pieca?

W ciągu ostatnich kilku lat coraz więcej osób decyduje się na wymianę swojego kotła. Jest to możliwe także dzięki temu, że wiele miast oraz rząd wprowadziły dofinansowanie wymiany kotłów, aby walczyć z zanieczyszczeniem powietrza. Jak w takim razie starać się o dofinansowanie wymiany pieca i gdzie szukać niezbędnych informacji?

Dofinansowanie wymiany kotłów przez rząd

Dofinansowanie wymiany pieca można otrzymać na dwa sposoby. Jednym z nich jest możliwość starania się o środki przydzielane przez rząd w ramach Programu Czyste Powietrze. Jest on przeznaczony dla właścicieli domów, w których wciąż znajdują się stare piece emitujące do powietrza wiele szkodliwych substancji. W jego ramach można uzyskać dotację w wysokości do 30 tys. zł w ramach tzw. podstawowego poziomu dofinansowania lub nawet do 37 tys. zł w ramach podwyższonego poziomu dofinansowania. Szczegółowe informacje na temat tego programu można znaleźć na stronie czystepowietrze.gov.pl.

Dofinansowanie wymiany pieca przez polskie miasta

Drugą opcją jest dofinansowanie wymiany kotłów, które można uzyskać w wielu polskich miastach. Oprócz programu rządowego, większość polskich samorządów prowadzi również swoje lokalne programy, dzięki którym mieszkańcy także mogą uzyskać środki na zmianę pieca. Taka możliwość jest m.in. w Warszawie, Łodzi, Bydgoszczy, powiecie poznańskim, Gdańsku, Gdyni, Elblągu, Olsztynie czy Wrocławiu. To jednak zaledwie pierwsze z brzegu przykłady samorządów, gdzie można uzyskać dofinansowanie wymiany kotłów. Szczegółowe informacje dotyczące wysokości dofinansowania oraz warunków, które trzeba spełnić, dostępne są na stronach internetowych poszczególnych samorządów.

O tym, że dofinansowanie wymiany pieca cieszy się dużą popularnością, świadczy m.in. coraz większa liczba mieszkańców, które z tego skorzystały. Co więcej, niektóre miasta, jak np. Poznań, stale przedłużają swoje programy dofinansowania wymiany kotłów tak, by mogło z nich skorzystać coraz więcej osób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *